بارگذاری

ایزو و کاربرد آن

با سلام

محسن حیدری هستم و مجموعه ای از فایل ها و فرایند های ایزو را در اختیار شما قرار میدهم.

ابتدا تعریفی از ایزو و تاریخچه و کاربرد آن را بازگو می کنم.

ایزو(ISO) چیست؟

ایزو(ISO) که مقر آن در ژنو می باشد, یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که در ۲۴ فوریه سال ۱۹۴۷ تاسیس یافت. این سازمان متشکل از موسسه های ملی استاندارد کردن ۱۳۰ کشور بزرگ و کوچک, صنعتی و در حال توسعه از کلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد کردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل کننده نسبت به تبادلات بین المللی کالاها و خدمات, بهبود همکاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل کلیه موارد مربوط به تکنولوژی می گردد و نیز کمک به ساخت و عرضه کالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای ایزو (ISO) تجارت و بازرگانی بین کشورها را آسان تر و صحیح تر می کند و به طور کلی از مصرف کنندگان کالاها و خدمات حمایت کرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات ایزو(ISO) که منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو (ISO) از اعضای خود تشکیل شده است و سازمان های عضو (اعضای اصلی یا Member baby) نمایندگان مراجع استاندارد کردن در کشورهای متبوع خود می باشند, بنابراین فقط یک سازمان می تواند به عنوان نماینده از هر کشور عضویت یابد.

از اعضای دیگر سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عضو مکاتبه ای (Correspondent Member) می باشد که معمولا سازمانی از یک کشور است که تا به حال فعالیتی در ارتباط با استاندارد کردن و تدوین استاندارد نداشته است. این سازمان صرفاً در مواردی که ذی نفع است اطلاعاتی کسب می نماید و در فعالیت های فنی مشارکتی ندارد.

عضو دیگر ایزو (ISO) عضو مشترک (Subscriber Member) است که کشورهایی که دارای اقتصادی خرد می باشند می توانند این عضویت را داشته باشند.

سازمان بین المللی استاندارد تا پایان ژانویه ۲۰۰۱ دارای ۱۳۸ عضو شامل ۹۱ عضو اصلی, ۳۶ عضو مکاتبه ای و ۱۱ عضو مشترک بوده است. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از جمله اعضای اصلی آن بوده و در تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت دارد.

کلمه ایزو (ISO) از چه مشتق شده است؟

تصور می شود که کلمه (ISO) مخفف International Organization for Standardization است, در حالی که مخفف عبارت فوق می بایست به صورت (IOS) باشد.ایزو (ISO) در اصل از کلمه یونانی (isos) مشتق شده و به معنی (برابر) و ریشه پیشوند ایزو (iso) در انگلیسی است.
از ((برابر)) تا ((استاندارد)) علت انتخاب کلمه ایزو(ISO)به عنوان نام یک سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. سازمان بین المللی استاندارد, در صورت توجه به زبان کشورهای عضو, در انگلیسی به صورت (IOS) و در فرانسه به صورت (OIN) در می آید ولی به طور کلی بدون در نظر گرفتن زبان کشور خاص, نام سازمان بین المللی استاندارد به صورت ایزو(ISO) خلاصه می شود.

استانداردها چه اهمیت و کاربردی دارند؟

با دقت بر بسته بندی کالای خریداری شده ممکن است علامت یا علایمی مانند آرم استاندارد ایران، CE، ISO 9001:2015، ISO 14001، OHSAS 18000، HACCP یا … را مشاهده کنید.

هرکدام از این علایم نشان دهنده پیامی هستند، مثلا HACCP فقط بر روی محصولات غذایی مشاهده می شود ونشان دهنده سلامتی ایمن بودن مواد غذایی است که در خط تولید آن نقاط بحرانی شناسایی و کنترل می شوند. ISO 9001:2000 یعنی سازمان تولید کننده آن محصول از نظام کیفیت خاصی برخوردار است. CE مجوز ورد کالا به بازار اروپا و GS مجوز ورود کالا به بازار آلمان است. ISO 14001ایزو و OHSAS به ترتیب بیانگر نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند. به عبارت دیگر علایم استاندارد اجباری ایران، CE و CS جزو استانداردهای محصول و استانداردهای ISO14001 & OHSAS18001 جزو استانداردهای مدیریتی محسوب می شوند. معمولا گفته می شود صنعت کشور ما ۱۰ تا ۳۰ سال از آخرین تکنولوژی عقب تر است، اما خوشبختانه در صنعت استانداردهای مدیریتی مانند ایزو اینگونه نیست و به محض تدوین استانداردی جدید، متخصصان ما نسبت به ترجمه و انتشار آنها اقدام می کنند. استانداردهای ISO 22000 مربوط به زنجیره صنایع غذایی و ISO 27001 مرتبط با نظام مدیریت امنیت اطلاعات نمونه هایی از این استانداردها می باشند که به تازگی از تدوین نسخه اصلی آنها می گذرد.

استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است، زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیر ضروری و ضایعات، به قدری چشمگیر است که هر گونه سرمایه گذاری در زمینه استاندارد سازی فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می سازد، به طوری که آنان در اندک زمان می توانند نتایج محسوس آن را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند.

با اجرای درست قوانین و مقررات استاندارد هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین آلات کاهش می یابد، فرایند تولید منظم می شود، آرایش عملکرد کارخانه ها به نحو متعادلی تنظیم می گردد، نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود، همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرآیند تولید میسر می شود، تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود و به این ترتیب استاندارد شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد. در جهان صنعتی امروز همه چیز دست تحول است در این عرصه استانداردهای جدیدی که به مدیریت کیفیت موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می گیرد. این مدیریت برنامه ریز و هدفمند زندگی و پویایی را به بخش های سازمانی هدیه می دهد. سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ گویی به نیازهای مصرف کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات، مهمترین اصل در خط مشی توسعه اقتصادی است هر کشور در حال توسعه که افزایش و بهبود ظرافت صنعتی را در رأس برنامه های خود قرار داده باشد، در می یابد که استاندارد نمودن شاخص های تولید و خدمات و همچنین سنجش و کنترل کیفیت محصولات از جمله نکات اصلی در برنامه های توسعه است.

استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

برای تجارت : پذیرش عمومی استانداردهای بین المللی باعث می شود که تولید کننده اساس توسعه محصولات و سرویس های خود را بر این اساس گذاشته و در نتیجه به مقبولیت عمومی دست پیدا کند. همچنین باعث می شود که کسب و کارهایی که بر اساس استانداردهای بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در نقاط مختلف دنیا قابل رقابت باشند.
برای خریداران : مطابقت و سازگاری عمومی محصولات در جهان که در اثر پیروی از استانداردهای بین المللی بوجود آمده است باعث شده است تا مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتر شوند و همچنین از قیمت پایین تر که در اثر رقابت بوجود آمده است بهره مند شوند.
برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.
برای کشور های توسعه یافته : استانداردهای بین المللی به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد که که با سرمایه گذاری صحیح بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آنها جلوگیری کنند.
برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.
برای همه افراد : استانداردهای بین المللی به همه کمک می کند تا از امنیت حمل و نقل ، دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند مطمئن باشند.
برای محیط زیست : برای محیط زیستی که در آن ساکن شدیم ، استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، و انتشار گازها و تشاشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

تعریفی کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

کیفیت چیست ؟ مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.
عرضه کننده کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود.
مشتری (Customer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصولی را دریافت کرده بر روی آن فرایندی را انجام دهد، مشتری (Customer) نامیده میشود.
مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.
خدمت چیست ؟ فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد . در واقع جوهره ای که ملموس نباشد ، بلکه درک آن عقلائی باشد.
تولید چیست ؟ محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.
عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.
روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.
اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.
اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند.

 

انواع ایزو:

مديريت كيفيت ISO9001

اين استاندارد چارچوبي در سازمان ايجاد ميكند تا مديريت بتواند با طرح ريزي سيستم مديريت بر اساس فرآيند هاي مؤثر كه در سازمان ارزش افزوده ايجاد مي كند نسبت به اندازه گيري عملكرد همه فرآيند ها و بخش ها اقدام نمايد و اين فرآيند ها را به سمت دستيابي به اهداف سازماني هدايت كند به كمك اين استاندارد مي توان رضايت مشتري، بهبود كيفيت محصولات، اثربخشي و كارايي سيستم، كنترل محصولات نامنطبق، بهبود عملكرد فرآيندها را در سازمان ها ارتقاء بخشيد.

براي چه سازمان هايي كاربرد دارد:

همه سازمان ها و شركت هايي كه مديريت كيفيت فعال را به عنوان زيربناي فلسفه شركت اتخاذ كرده اند و قصد مدون

نمودن فعاليت ها را در سطح گسترده جهاني دارند.

مديريت محيط زيست ISO 14001

سيستم مديريت زيست محيطي مجموعه اي از اقدامات مديريتي است كه به سازمان اين امكان را مي دهد تا تأثير فعاليت هايش بر محيط زيست را شناسايي و ارزيابي كرده و تحت كنترل درآورد و در نهايت عملكرد زيست محيطي خود رابهبود بخشد. اين سيستم مي تواند به سازمان در برآورده كردن الزامات قانوني سازمان حفاظت محيط زيست و همچنين صرفه جويي در مصرف مواد و انرژي كمك نمايد. همچنين سيستم مديريت زيست محيطي مي تواند كنترل بيشتر روي عمليات هاي سازمان اعمال نموده و در نتيجه منجر به كاهش ضايعات وافزايش كارايي سازمان شود.

براي چه سازمان هايي كاربرد دارد:

كليه سازمان ها و مؤسسات اعم از صنعتي، غيرصنعتي، توليدي، پيمانكاري، ساخت و ساز، نصب و خدماتي كه مي خواهند تأثيرات منفي فرآيندهايشان را در محيط زيست كنترل نمايند.

استاندارد مديريت ايمني و بهداشت OHSAS18001

سيستم مديريت ايمني و بهداشت محيط زيست در برگيرنده تمامي عمليات و فعاليتهاي داخلي سازمان مي باشد و با رويكردي جامع به جنبه هاي جلوگيري ازحادثه پرداخته است و به طور مداوم آن را بهبود ميدهد. ساختار اين استاندارد همانند استاندارد زيست محيطي است و به همين دليل در بسياري از سازمان ها به عنوان الگويي مناسب براي توسعه سيستم مديريت به كار گرفته مي شود. قابليت يكپارچه سازي اين سيستم با ديگر سيستم هاي مديريت مثل ايزو 9001 كه دربرگيرنده توجهات مديريتي و ايزو14001 كه دربردارنده سازمان هاي زيست محيطي مي باشد از نقاط بسيار قوي در اين استاندارد است.

اين استاندارد براي سازمانهايي چون مؤسسات صنعتي و غير صنعتي، توليدي، پيمانكاري، ساخت و ساز و نصب كه محيط ايمني را براي ذينفعان شان ايجاد مي كنند كاربرد دارد.

استاندارد مدیریت یکپارچه IMS

این استاندارد تمامی سیستم سازمان را به صورت یکپارچه بر اساس استانداردهاي 18001، 14001، 9001 بررسی می نماید. که در این راستا سیستم مدیریت کیفیت و ایمنی و زیست محیطی را مد نظر قرار می دهد.

برای چه سازمان های کاربرد دارد:

تمامی شرکت ها و سازمان ها اعم از دولتی، خصوصی، صنعتی و خدماتی.

استاندارد بهداشت ایمنی و محیط زیست HSE

این استاندارد چارچوب معینی برای یک سیستم مدیریت یکپارچه مهیا می نماید و دارای وجوه تمایزی با استانداردهای ایزو 14001 و 18001 می باشد.

برای چه سازمان های کاربرد دارد:

برای كليه سازمان ها و مؤسسات اعم از صنعتي، غيرصنعتي، توليدي ، پيمانكاري، ساخت و ساز، نصب و خدماتي.

سیستم کنترل نقاط بحرانی در صنایع غذایی HACCP

استاندارد بین المللی نیازمندی های سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی که تضمینی برای ایمنی مواد غذایی می باشد را در کلیه مراحل زنجیره غذایی تا مصرف به کار می گیرد. عناصر کلیدی این ترکیب عبارتند از : ارتباط با مشتریان و تأمین کنندگان، مدیریت سیستمی و برنامه های مرتبط با کنترل نقاط بحرانی در فرآیند و نیازها و پیامدهای موجود بر روی محصول نهایی.

برای چه سازمان هایی کاربرد دارد:

 • در طول زنجیره غذایی از تولیدکننده اولیه تا مصرف کننده نهایی.
 • تمامی شرکت هایی که در زمینه ساخت، معامله و توزی مواد غذایی و کالاهای ضروری فعالیت دارند.
 • برای تولیدکنندگان مواد غذایی آشپزخانه های تجاری و صنعتی و عرضه کنندگان محصولات غذایی.
 • تمامی شرکت هایی که در بسته بندی محصولات شرکت دارند.

شرکتهایی که خواستار تصدیق و هماهنگی فعالیت هایشان با مفاهیم تجزیه و تحلیل خطر و پیشگیری بهداشتی به طور مستند و با روشی مشخص و کارآمد می باشد.

استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000

این استاندارد می خواهد که تمامی مخاطراتی که احتمال وقوع آن درفرآیند زنجیره مواد غذایی وجود دارد(مخاطرات مرتبط با فرآیند ویا تأسیسات و تجهیزات) شناسایی و تجزیه و تحلیل گردیده و به طبع آن به راحتی و روشنی توسط یک واحد فرآوری ویا سایر واحدها در طول زنجیره تولید تا عرضه قابل کنترل باشند.

برای چه سازمان هایی کاربرد دارد:

 1. تمامی شرکت هایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در یک یا چند مرحله از زنجیره مواد غذایی مشغول به فعالیت می باشند.
 2. شرکت هایی که در صنعت غذایی به صورت مستقیم فعالیت می کنند مثل: تولیدکنندگان خوراک دام، دروگرها، کشاورزان، تولیدکنندگان مواد غذایی، خرده فروشی ها، فروشگاههای مواد غذایی، خدمات غذایی،خدمات تهیه غذا(کترینگ)، سازمانهای ارائه دهنده خدمات مربوط به مواد پاک کننده و بهداشتی، حمل و نقل، انبارش و توزیع می باشد.
 3. شرکت هایی که در صنعت غذایی به طور غیر مستقیم فعالیت می کنند مثل: تأمین کنندگان تجهیزات، پاک کننده ها و مواد بهداشتی، مواد بسته بندی و سایر مواد در تماس با غذا.

استاندارد مشخصات فنی در صنایع خودروسازی ISO/TS 16949

این مشخصه فنی مکملی بر استاندارد مدیریت کیفیت با توجه به نیازمندی های کلیدی برای تأمین کنندگان صنعت خودرو و سازندگان مرتبط با این گروه می باشد.

این مشخصه فنی از نظر ساختار کاملا شبیه سیستم مدیریت کیفیت و هماهنگ با اصول مرتبط با کیفیت می باشد. هدف این مشخصه فنی توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت است که به منظور بهبود مستمر تأکید بر پیشگیری از عیب و کاهش نوسان و اتلاف در چرخه تأمین می باشد. این مشخصه فنی تأکید زیادی بر الزامات کاربردی مشتری داشته وبرای مکان هایی از سازمان که قطعات مورد نظر مشتری برای تولید و یا ارائه خدمت ساخته می شوند کاربرد دارد.

برای چه سازمان هایی کاربرد دارد:

سرتاسر زنجیره تأمین خودرو

سیستم تأیید صلاحیت آزمایشگاه ISO/IEC 17025

این استاندارد الزامات عمومی برای احراز صلاحیت جهت انجام آزمون یا کالیبراسیون و نمونه برداری تعیین می نماید. این استاندارد دربرگیرنده انواع آزمون و کالیبراسیون می باشد که با استفاده از روش های استاندارد نشده در خود آزمایشگاه انجام می گیرد.

این استاندارد به آزمایشگاه ها در موارد ذیل کمک می کند:

ایجاد وتوسعه سیستم مدیریت

مدیریت عملیات کیفی

مدیریت عملیات اداری و فنی

استاندارد مدیریت کیفیت در صنایع پزشکی و وابسته ISO 13485

این استاندارد کاملا با استاندارد مدیریت کیفیت هماهنگ و الزامات خاص تولیدکنندگانتجهیزات پزشکی در آن دیده شده است.

برای چه سازمان هایی کاربرد دارد:

 1. شرکت هایی که مشغول تولید وتوزیع تجهیزات پزشکی می باشند و خواستار حفظ توانایی رقابتی در بازارهای بین المللی وملی هستند.
 2. عرضه کنندگان و تأمین کنندگان خدمات در تجهیزات پزشکی.
 3. سازندگان تجهیزات پزشکی و یا تکمیل کننده های محصول مثل بسته بندی، مواد اولیه و …
 4. سازمان های خدماتی که به نحوی نیازمندی های قانونی و بین المللی و اروپایی را باید در خصوص تولید وارائه خدمات رعایت نمایند.

استاندارد کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ISO/TS 29001 و گواهینامه کیفیت انجمن نفت وگاز و پتروشیمی APIQR

هدف این مشخصه ارائه الزامات مدیریتی، کیفیتی برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می باشد.

این مشخصه فنی ارائه سیستم مدیریت کیفیتی است که با تأکید بر پیشگیری از خطا و کاهش انحرافات و ضایعات در زنجیره تأمین و ارائه دهندگان خدمت، زمینه را برای بهبود مستمر فرآهم می آورد. این مشخصه فنی به همراه الزامات خاص مشتری، الزامات اساسی سیستم مدیریت کیفیت را برای سازمان هایی که این مدرک را پذیرفته اند تعریف می نماید.

برای چه سازمان هایی کاربرد دارد:

 • تولیدکنندگان مواد و تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اعم از پایین دستی و بالا دستی.
 • تأمین کنندگان خدمات برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی.
 • خریداران تجهیزات، مواد و خدمات.
 • پیمانکاران طراحی، احداث، ساخت، اجرا و نصب در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی.

استاندارد صنایع هوا فضا AS 9100

این استاندارد نیازمندی های سیستم مدیریت کیفیت برای تأمین کنندگان صنایع هوا و فضا را بیان می کند و این اجازه را به مشتریان صنایع هوا و فضا می دهد که تأمین کنندگان خود را با این استاندارد منطبق نمایند. این استاندارد مبتنی بر نیازمندی های سیستم کیفیت، هوا فضا در بخش های طراحی، توسعه، تولید ونصب وارائه خدمات می باشد. مهمترین هدف این استاندارد دستیابی به کیفیت و کاهش هزینه های اتلاف در زنجیره تأمین است.

برای چه سازمان هایی کابرد دارد:

کلیه سازمان های تولید کننده، نگهداری و تعمیرات و فروشندگان و تأمین کنندگان که در صنعت هوا و فضا فعالیت می کنند.

شکایات مشتریان ISO 10002

این استاندارد راهنمایی هایی را برای طراحی و اجرای اثربخش، کارایی رسیدگی به شکایات برای همه نوع فعالیتهای تجاری و غیر تجاری، از جمله فعالیت های مرتبط به تجارت الکترونیکی را فراهم می آورد. منظور از تدوین این استاندارد تأمین منافع سازمان و مشتریان، شاکیان و دیگر طرف های ذینفع آن می باشد.

رضایت مشتریان CS(Customer Satisfaction)- ISO 10004

رضایت مندی مشتری نتیجه اصلی فعالیت بازاریاب است که به عنوان ارتباطی بین مراحل مختلف رفتار خرید مصرف کننده عمل
می کند. برای مثال اگر مشتریان به وسیله خدمات خاصی رضایت مند شوند، به احتمال زیاد خرید خود را تکرار خواهند کرد.

استاندارد مدیریت کیفیت در صنایع مخابرات TL 9000

مجموعه QUEST متشکل از : تأمین کنندگان صنایع مخابرات و صادر کنندگان گواهینامه می باشد ودارای 100 عضو فعال بوده که نسبت به تدوین این استاندارد اقدام نموده است.

استاندارد مدیریت کیفیت در تدوین نرم افزار Tick IT 9000

این سیستم مبتنی بر سیستم مدیریت کیفیت و کاربرد آن بهبود کیفیت نرم افزارها و کاربرد آن ها می باشد. با توجه به اهمیت حضور نرم افزارها در زندگی روزانه این سیستم به سازمان کمک می کند تا کارایی و اثربخشی نرم افزار ها را بالا برده و عمده ترین هدف این سیستم کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت و رضایت مشتری است.

استاندارد مدیریت کیفیت در مسئولیتهای اجتماعی SA 8000

این استاندارد یک الگو برای اندازه گیری عملکرد کارخانه ها و شرکت هاست.

استاندارد مدیریت کیفیت در جوشکاری فلزات ISO 3834

هدف از تعیین این استاندارد ارائه یک طرح کلی و معیاری که باید در انتخاب سطح مناسب الزامات کیفیتی برای جوشکاری ذوبی و فلزی از میان سه سطح مشخص شده در استاندارد ایزو 3834 مورد توجه قرار می گیرد. برای ساخت کارگاهها و محلهای نصب کاربردی می باشد.

این استاندارد برای سازمان هایی که به نوعی در فعالیتهای خود از فرآیند جوشکاری استفاده می کنند کاربرد دارد. مثل: سازندگان کارخانه هاي خط تولید ها، سازندگان ساختمان ها، سازندگان راه آهن، سازندگان ایستگاههای تولید برق، بازرسان فنی و … .

استاندارد مدیریت ایمنی اطلاعات ISO/IEC 27001

سیستم مدیریت ایمنی اطلاعات(ISMS) شیوه ای عالي برای اطمینان از ایمنی اطلاعات در طول استفاده و همچنین آرشیو و نگهداری آن در سازمان ها می باشد و با شناسایی و تحلیل و کنترل ریسک، سیستم مدیریت قدرتمندی را به کاربران عرضه
می نماید که بر اساس استاندارد ISO/IEC 27001 بنا شده است.

این استاندارد برای سازمان های دولتی و غیر دولتی و سازمان هایی با تعداد شعب متعدد که از سیستم های اطلاعاتی و یا از طریق رسانه های الکترونیکی برای مدیریت فرآیندها استفاده می کنند کاربرد دارد.

GMP روش تولید خوب

مخفف (Good Manufacturing Practices) و به معنای “روش های خوب ساخت” می باشد که از جمله استاندارد های پیش نیازی در برقراری سیستم های بهداشتی مدرن مانندHACCP و ISO 22000 محسوب می گردد.

مبانی GMP با تمرکز بر ساختارهای محیطی و نیز لوازم و تجهیزات مورد استفاده در فرآوری غذا، دارو و مواد افزودنی، راهکارهای عملی مناسبی را در ارتباط ویژه با نوع فرآوری و به منظور رسیدن به یک زیر ساخت مناسب ارائه میدهد.

اصول GMP می تواند به عنوان ابزار پایش در ارزیابی سطح بهداشتی زیر ساخت های مرتبط با فرآوری محصول در سازمان های فعال در حیطه مواد غذایی، دارویی مواد افزودنی به کار گرفته شود.

عملیات تولید خوب یا (Good Manufacturing Practices) GMP بخشی از سامانه تضمین کیفیت است که اطمینان
می دهد محصول به صورت یکنواخت و مناسب براساس استاندارد های کیفی تولید شده و مورد کنترل قرار گرفته است.

برای GMP تعاریف مختلفی ارائخ شده اما دو تعریف GMP از همه پرکاربردتر می باشد، یکی از تعاریف GMP توسط FDA در سال 2001 ارائه شده به شرح ذیل می باشد:

GMP عبارتست از کلیه ی عملیات و فرآیندهای مورد نیاز برای تولید مواد غذایی ودارویی ایمن ویا به عبارت بهتر، GMP عبارتست از کلیه فرآینده و اقدامات مورد نیاز برای عملیات تولیدی مورد نظر، که متخصصین تأیید می نمایند. عملیات مزبور بر اساس یافته های دانش روز انجام می گیرد.

اما کمیسیون اروپایی “EC 2003″، GMP را چنین تعریف می کند:

GMP: بخشی از سامانه تضمین کیفیت است که اطمینان می دهد محصول به صورت یکنواخت و دائم مطابق با استانداردهای کیفیت مربوطه تولید شده و تحت کنترل قرار گرفته است.

GMP بیان کننده ی اصول کلی برای تأمین زیرساخت ها و شرایطی است که به ایجاد یک محصول سالم و مناسب می پردازد. این اصول شامل موارد زیر است:

 1. انتخاب محل مناسب برای تولید
 2. طراحی و ایجاد ساختمان های مناسب برای تولید محصول سالم و بهداشتی
 3. طراحی مناسب فرآیندهای تولید
 4. انتخاب ماشین آلات مناسب و بهداشتی برای تولید
 5. طراحی و اجرای تأسیسات مناسب برای تولید
 6. تعیین و تأمین تجیزات پشتیبانی مناسب پرسنل تولید

استاندارد ارزش گذاری برند ISO 10668

ISO (سازمان بین المللی استانداردها) فدراسیون جهانی استاندارد های ملی (گروه اعضای ISO) است. کار آماده سازی استانداردهای بین المللی معمولا توسط کمیته های تکنیکی ایزو انجام می گیرد. هر کدام از اعضای گروه که به موضوعی که یک کمیته تکنیکی برای آن تشکیل شده است علاقه مندند این حق را دارند که در آن گروه نماینده باشند. سازمان های بین المللی، دولتی و غیردولتی در ارتباط با ایزو هم در این کار شرکت می کنند. ایزو با کمیسیون الکتروتکنیکی بین المللی (IEC) در همه مسائل مربوط به استاندارد سازی الکتروتکنیکی همکاری نزدیکی دارند.

استانداردهای بین المللی طبق قوانینی که در راهنمای ISO/IEC قسمت دوم ذکر شده آماده می شوند. وظیفه اصلی کمیته های تکنیکی آماده سازی استانداردهای بین المللی است. پیش نویس استانداردهای بین المللی که توسط کمیته های تکنیکی اتخاذ
شده اند بین اعضای گروه می گردند تا رأی گرفته شود. انتشار یک استاندارد به عنوان یک استاندارد بین المللی مستلزم تأیید 75% اعضای گروه رأی دهنده است.که برخی رکن های این پرونده موضوع حقوق انحصاری ثبت شده باشند. ISO نباید به عنوان مسئول شناسایی یک یا همه چنین حقوق انحصاری ثبت شده در نظر گرفته شود.

استاندارد مدیریت انرژی ISO 50001/EN 16001

هدف از تدوین این استاندارد تعیین الزمات برای استقرار، اجرا، نگهداری و بهبود سیستم مدییت انرژی در یک سازمان است، که سازمان قادر خواهد بود یک رویکرد نظام مند برای دستیابی به بهبود مداوم عملکرد انرژی، شامل بازدهی انرژی، مصرف و استفاده انرژی را در نظر بگیرد.این استاندارد الزامات قابل کاربرد در استفاده و مصرف انرژی شامل اندازه گیری، مستندسازی، گزارش دهی، طراحی و تهیه خدمات برای تجهیزات، سیستم ها، فرآیندها و کارکنانی که در عملکرد انرژی تأثیر دارند را تعیین می کند. این استاندارد برای تمام متغیر های موثر بر عملکرد انرژی که قابل پایش بوده و به وسیله سازمان تحت تأثیر قرار می گیرند، کاربرد خواهد داشت.

این استاندارد برای سیستم مدیریت انرژی که برای استفاده مستقل طراحی شده است ولی می تواند در سایر سیستم های مدیریتی ادغام یا در کنار آن ها قرار گیرد.

این استاندارد قابل کاربرد برای هر سازمان که می خواهد انطباق با خط مشی انرژی بیان شده خود را تضمین و انطباق با سایر الزامات را اثبات کند کاربرد خواهد داشت. این انطباق می تواند به وسیله خودارزیابی و خود اظهاری انطباق یا به وسیله گواهی شدن سیستم مدیریت انرژی به وسیله یک سازمان بیرونی تأیید شود.

 

از مهمترین بخش های ایزو میتوان به ایزو IATF 16949:2016 اشاره کرد:

استاندارد ایزو/تی اس 16949 برای زنجیره تامین صنعت خودرو

استاندارد ایزو/تی اس 16949:2016(ISO/TS 16949:2016) تعیین کننده الزامات سیستم کیفیت برای تامین کنندگان فعال در بخش خودرو است.

ایزو/ تی اس 16949:2016(سیستم های مدیریت کیفیت – الزامات تخصصی برای کاربرد ایزو 9001:2016در محصولات خودرو و سازمان های خدماتی مرتبط) توسط شرکت های خودروسازی بزرگ و بیش از 35000 سازمان در سراسر دنیا که تامین کننده قطعات هستند استفاده می شود. پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت  ایزو 16949 برای خودروسازان و تامین کنندگان به عنوان فرصتی است برای ارتقای کیفیت و کاهش هزینه ها.

صنعت خودروسازی ماهیتی جهانی و بین المللی دارد و با استفاده از سیستم مدیریت کیفیت ایزو 16949 در زنجیره تامین می توان عملیات اجرایی تسهیل می شود و این گونه سازمان ها می توانند همزمان با افزایش بهره وری هزینه ها را کاهش دهند. ایزو 16949 به کمک این بخش صنعتی آمده تا با جلب اعتماد مصرف کنندگان و تضمین مزایای مشخص برای تامین کنندگان خودرو به مقابله با چالش های موجود در این صنعت بپردازد.

1 نظر

رستگاری 14/06/1396

تعاریف و کاربرد ایزو بسیار جامع بود
از شما تقاضا دارم مطلبی هم در مورد فرایندها و دستورالعمل ها و ارتباط آن با مبحث ایزو در شرکت ها مطلب بگذارید

پاسخ

ارسال نظر شما